W życiu każdej dorosłej osoby lub rodziny przychodzi czas na podjęcie konkretnych działań – ustatkowanie się. Jednym z ważniejszych powodów by osoby dorosłe czuły się bardziej spełnione jest zakup własnego mieszkania. Każda młoda osoba pracująca jednocześnie wynajmująca mieszkanie ma już serdecznie dość mieszkać w miejscu którego nie lubi lub miejsca co nie rodzi żadnych emocji ani wspomnień z tym miejscem związanych. Niejednokrotnie dużą część pensji przeznacza na ten wynajem. Wiele młodych osób podchodzi do tego tematu praktycznie – woli spłacać własną ratę za Swoje M niż wynajmować.

Mamy czas pandemii koronawirusa, każdy zauważył spadek cen w miesiącu marcu. W związku z tym wiele osób zadaje pytanie czy kupować mieszkanie teraz czy wstrzymać się z zakupem mieszkania, Oczywiście wszyscy mają teraz dylemat i każdy będzie szukał właściwej opcji dla siebie. Z mojej perspektywy jako osoby chcącej kupić własny kąt lepiej będzie zaczekać na zakup własnego mieszkania by nie stracić. Ceny relatywnie spadną za metr , ale musimy również wiedzieć , że nie będzie to raz dwa ale na przestrzeni paru lat. Patrząc chłodnym okiem na ilość ogłoszeń wynajmujących – wręcz podwojenie opcji wynajmu zdajemy sobie sprawę , że wiele osób pracę już straciło przez co nie mają za co płacić raty za mieszkanie – stąd ruchy wynająć żeby bank go nie zlicytował. Z drugiej strony widzimy brak spadku cen mieszkań w dobrych lokalizacjach mimo braku zainteresowania nimi kupujących. W tym wszystkim najważniejszy jest zdrowy rozsądek i podejście indywidualne do tematu. Jest szereg zmiennych, które bardzo przeszkadzają we właściwym podjęciu decyzji kupować/nie kupować. Mogą to być : presja społeczna, presja rodziny, niechęć wynajmu, bojaźń, być może brak środków.

W Polsce wielu osobom młodym pomagają rodzice finansowo przy wkładzie własnym lub przy finansowaniu remontu. Oczywiście nie wszystkich na to stać natomiast jest to jedna z ważniejszych pomocy w dobie kryzysu. Kryzys fiskalny nadejdzie do Polski już niedługo, zdrowy rozsądek to najważniejsza rzecz w obecnej sytuacji bo zakup własnego mieszkania to pochodna gdzie mieszkać będziemy nie tylko my – mąż i żona ale również dzieci, gdzie szkoła, gdzie przedszkole i szkoła średnia. Wbrew pozorom to bardzo ważna decyzja, gdyż nie jest to zakup samochodu a prawdopodobnie swojego pierwszego i najczęściej ostatniego mieszkania.

 

Autor

  • Doświadczony doradca biznesowy. Twierdzi, że lubi spotykać się z ludźmi, by wymieniać się doświadczeniem. Fan piłki nożnej i muzyki jazzowej.

2 komentarze do „Własne M czyli zakup mieszkania w czasie pandemii

  1. Obecnie warto jeszcze się wstrzymać przed kupnem mieszkania, ceny jeszcze spadną wystarczy jeszcze poczekać.

  2. Lepiej jest kupić mieszkanie niż ciągle żyć na wynajętym. Podliczając wszystkie wydatki związane z wynajmem wychodzi drożej niż spłacanie raty za kupione mieszkanie.

Możliwość komentowania została wyłączona.