Cytryny zdrowe

Zdrowe odżywianie to nie tylko dieta i zrzucanie zbędnych kilogramów.

Do prowadzenia zdrowego trybu życia potrzebne jest wypracowanie dobrych nawyków i trzymanie się prostych zasad, które są kluczem do sukcesu. Wbrew pozorom nie tylko osoby z nadprogramowymi kilogramami powinny interesować się tym jak zdrowo żyć i racjonalnie podchodzić do żywienia. Dbanie o dobrą formę organizmu w kwestii tego, co jemy to jedna z podstaw, niezbędnych do utrzymania odporności i zdrowia.

Cytryny zdroweTreści na temat żywienia czy to w książkach, czy w internecie jest ogrom, jednak od czego zacząć?

Oto 3 zasady, które warto poznać na początku zmiany nawyków żywieniowych:

Zapotrzebowanie kaloryczne, czyli głos organizmu

Nie trudno wśród natłoku informacji trafić na diety głodówkowe typu 1000 kcal. Należy jednak pamiętać, że odbieranie organizmowi jego paliwa do działania nie jest dobrym pomysłem, a wręcz robieniem sobie krzywdy. Efekt jojo to coś, czego każdy wolałby uniknąć, a w wypadku prowadzenia przez ograniczony czas tak restrykcyjnej diety , szanse na utrzymanie wagi są znikome.

Dlatego planowanie żywienia warto rozpocząć od obliczenia swojego rzeczywistego zapotrzebowania kalorycznego, uwzględnia się w nim swój indywidualny tryb życia, ilość ruchu i potrzebnych składników odżywczych. Kolejnym krokiem jest określenie, czy obecną wagę chce się obniżyć, utrzymać, a może zwiększyć. W przypadku utrzymania wagi najlepiej słuchać potrzeb swojego organizmu i dostarczać mu dokładnie tyle kcal ile wykazało zapotrzebowanie kaloryczne. W obu kolejnych wypadkach, czyli chęci chudnięcia lub przybrania na wadze wystarczy od swojego poziomu zapotrzebowania część kalorii odjąć lub dodać. Mając jednak na względzie, że początkowo powinno się zaczynać od zmian nieprzekraczających 150/200 kcal, by organizm miał możliwość stopniowego przyzwyczajania się do zmian w nieinwazyjny sposób.

Postaw na zróżnicowane posiłkiSos owocowy

Często na myśl o zdrowym żywieniu i diecie pierwsze co przychodzi na myśl to nudne jedzenie sałatek. Dla organizmu tak samo, jak dla psychiki istotne więc będzie zróżnicowanie w diecie. Chodzi tu przede wszystkim o to, by nie zawieszać się na jednym schemacie. W zdrowej diecie jest miejsce zarówno dla warzyw, hamburgera, jak i ulubionego batona. Do wszystkiego warto podejść z głową, pamiętając, że nie tyje się od jednego kawałka pizzy. Jeśli postawisz na balans, nie będzie potrzeby, by usuwać z diety ulubione przekąski. Zarówno na Instagramie, jak i innych portalach społecznościowych można znaleźć setki, różnych przepisów, które mogą zainspirować do tworzenia wyjątkowych dań, nawet z prostych składników. Dzięki poszukiwaniom takich pomysłów nawet zwykły pomidor będzie zawsze smakował ciekawie.

Nawodnienie to podstawa!

Można pomyśleć, że woda to nie posiłek i nie powinno się jej stawiać wraz z zasadami odżywiania. Byłby to jednak ogromny błąd. Nawodnienie organizmu jest jedną z najistotniejszych kwestii w jego zdrowym funkcjonowaniu. Prosto wskazuje na to fakt, że bez picia wody można przeżyć maksymalnie 5 dni, a bez jedzenia nawet kilka tygodni. Dlatego regularne picie wody to fundament zdrowego ciała. Zaleca się, by spożywać jej około 2/3 litrów dziennie i przy wypracowanym już nawyku, jest to całkowicie bezproblemowe do wykonania. Na początku, by ułatwić sobie naukę, można zaznaczyć na butelce linie z oznaczeniem godziny i pilnować, by w konkretnych porach wypijać oznaczoną część płynu.

Dzięki tym zasadom rozpoczęcie zdrowego trybu odżywiania będzie dużo prostsze. Pamiętaj, że lepiej wykonywać małe i systematyczne kroki, niż robić coś wbrew sobie.

Autor

  • Doświadczony doradca biznesowy. Twierdzi, że lubi spotykać się z ludźmi, by wymieniać się doświadczeniem. Fan piłki nożnej i muzyki jazzowej.