W

życiu każdego dorosłego człowieka rozwój osobisty jest niebywale ważny. Możemy mieć dobre pieniądze, ciekawą pracę i rodzinę, ale jeśli nie będziemy się rozwijać, to zawsze będziemy mieli poczucie, że czegoś nam brakuje.

Każdy człowiek potrzebuje osobistych sukcesów i poczucia, że posuwa się do przodu. Gdy chcemy postawić na rozwój osobisty powinniśmy wykonać pracę w trzech obszarach: zarządzanie sobą w czasie, praca nad samooceną i poszerzanie wiedzy.

Zarządzanie sobą w czasie

Brak czasu to problem bardzo wielu osób.

Stawiamy przed sobą liczne cele, odgrywamy różne role i chcemy spełniać marzenia, jednak ciągle brakuje nam czasu. Okazuje się, że wystarczy wprowadzić kilka nowych nawyków, by zmienić tę sytuację. Przede wszystkim musimy nauczyć się ustalać priorytety i określać co jest dla nas najważniejsze. Dzięki temu skupimy się na tym , co istotne i łatwiej wyeliminujemy zadania mniej ważne, a nawet zbędne.

Każdy dzień warto przeżywać według wcześniej ustalonego planu.

Dzięki temu sukcesywnie będziemy pozbywać się nielubianych zadań i odciążymy głowę. Wreszcie warto pamiętać o delegowaniu zadań, bo przecież nie musimy wszystkiego wykonywać osobiście.

Praca nad samooceną

Wbrew pozorom w Polsce żyje bardzo dużo osób, które cierpią na zaniżoną samoocenę. Ma to zwykle swoje źródła w dzieciństwie i niewłaściwym w systemie wychowawczym stosowanym przez rodziców. Na szczęście nad niską samooceną można pracować. Jeśli chcemy robić to samodzielnie to warto czytać fachową literaturę psychologiczną oraz odwiedzać wartościowe strony w Internecie o tej tematyce. Nad samooceną można też pracować pod okiem fachowców, biorąc udział na przykład w warsztatach psychologicznych albo w indywidualnej terapii.

Poszerzanie wiedzy

Obecnie mamy bardzo dużo dobrych sposobów na to aby nieustannie poszerzać swoją wiedzę. Najbardziej klasyczna metoda to czytanie wartościowych książek oraz innych pozycji z dziedzin które nas interesują. W dobie Internetu mamy też cały szereg innych możliwości przyswajania wiedzy z zakresu rozwoju osobistego.

  • Można odwiedzać blogi psychologiczne, słuchać podcastów albo oglądać filmy na kanałach prowadzonych przez psychologów.
  • Oprócz tego prowadzone są kursy online.
  • Jeśli chcemy możemy dołączyć do grupy tematycznej na portalu społecznościowym.
  • Ponadto warto czytać artykuły w prasie branżowej.
  • Można też dla odmiany przeczytać w Internecie artykuł z interesującego nas obszaru, który będzie w obcym języku.
  • Warto też mieć kontakt z inspirującymi osobami, od których również wiele możemy się nauczyć.

Autor

  • Doświadczony doradca biznesowy. Twierdzi, że lubi spotykać się z ludźmi, by wymieniać się doświadczeniem. Fan piłki nożnej i muzyki jazzowej.

Jeden komentarz do „Mój sposób na rozwój osobisty

  1. Tworząc cele należy wziąć pod uwagę, że powinny być możliwe do realizacji w rozsądnym czasie. Zbyt długie rozciągnięcie będzie nas zniechęcać. Zbyt krótkie sprawi, że nie damy rady zmieścić się w ustalonym czasie.

Możliwość komentowania została wyłączona.