Bruksizm jest dolegliwością uciążliwą nie tylko dla pacjentów, ale także dla ich bliskich. Objawia się silnym zaciskaniem mięśni żuchwy i zgrzytaniem podczas snu ; co ważne, siła nacisku jest tak duża, że zęby mogą pękać lub nawet się kruszyć.
Chory często nie jest świadomy tego, że zgrzyta, a wywołane tym bóle głowy, szumy uszne czy poranną sztywność karku zwala na karb stresu oraz napięcia nerwowego.
Na szczęście, z bruksizmem można sobie poradzić na kilka sposobów, w zależności od przyczyny, która go wywołuje.
Psychoterapia
Coraz powszechniej uważa się, że bruksizm stanowi chorobę psychosomatyczną. Oznacza to, że zgrzytanie jest jedynie objawem, a nie jednostką chorobową samą w sobie. Występuje najczęściej pod wpływem silnego stresu lub doświadczenia traumatycznych wydarzeń, a problem z bruksizmem często zgłaszają także pacjenci cierpiący na:
- depresję,
- nerwicę,
- zespół stresu pourazowego,
- zaburzenia lękowe.
Jeśli przyczyną zgrzytania zębami rzeczywiście okażą się zaburzenia lub choroby na tle psychicznym, do całkowitego wyleczenia schorzenia konieczne będzie skontaktowanie się z terapeutą.
Rozwiązanie wewnętrznych problemów i umiejętność stosowania technik relaksacyjnych w stresujących oraz problematycznych sytuacjach poprawi jakość życia pacjenta i jego stan psychiczny, a to z kolei zapobiegnie dalszemu postępowaniu bruksizmu.
Zastosowanie toksyny botulinowej
Wstrzykiwanie tak zwanego botoksu jest coraz popularniejszą metodą radzenia sobie z bruksizmem . Zabieg polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w żwacze w celu ich osłabienia. Zabieg musi być powtarzany co około 6 miesięcy, jednak już po trzech dniach pacjent powinien poczuć ulgę.
U części osób skuteczne okazują się że już dwie lub trzy sesje, jednak u większości do uzyskania pożądanego efektu konieczne jest poddanie się nawet kilkunastu seriom wstrzykiwania.
Szyna relaksacyjna
Szyna relaksacyjna co prawda nie leczy bruksizmu ani jego przyczyn, pozwala jednak na zminimalizowanie negatywnego wpływu zgrzytania zębami na organ żucia i cały organizm. Szyna jest:
- najczęściej wykonana z silikonu lub innego biozgodnego materiału,
- przezroczysta i założona na zęby jest niemal niewidoczna,
- wygodna w użyciu, założeniu i usunięciu,
- indywidualnie dopasowana do łuków zębowych pacjenta.
W aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym można nieraz kupić gotowe szyny relaksacyjne w przystępnej cenie, jednak zaleca się wizytę u stomatologa, który po wykonaniu odlewu uzębienia jest w stanie zaproponować szynę idealnie dopasowaną do kształtu i wielkości zębów pacjenta. Ceny dopasowanych szyn relaksacyjnych są jednak o wiele droższe, niż w przypadku gotowych produktów.
Tak przygotowaną szynę relaksacyjną zakłada się na zęby, najczęściej na noc, aby zapobiec nadmiernemu tarciu i naciskowi zębów.